METROPOL DERGİLERİ

Röportajlar, Köşe Yazıları, Haberler

Elinde Aş, Kalbinde Aşk Meram Belediye Başkanı Fatma TORU

Elinde Aş, Kalbinde Aşk Meram Belediye Başkanı Fatma TORU

Ateşin, korun efendisi, Mevlana’nın aşçısı Ateşbâz-ı Velî; bu yıl da Konya’da çok özel etkinliklerle anıldı.

Ateşbaz_ı Veli’nin adı esas Yûsuf bin İzzeddîn. Konya’da Mevlânâ hazretlerinin sohbetleri ile olgunlaştı. Tasavvuf yolunda ileri derecelere kavuştu. Kendisini Mevlânâ hazretleri çok sevdiği için dergâhtan hiç çıkmak istemediğinden, ona dergâhın aşçılığı verildi. Böylece devamlı hocasının sohbetlerinde bulunmaya ve ondan yararlanmaya çalıştı.

Ateşbazı Veli denince akla hemen şu hikaye gelir; “Yûsuf bin İzzeddîn bir gün yemek pişireceği sırada dergâhta hiç odun kalmadığını gördü. Yemek vakti de yaklaşmış, odun tedârik etmek çok zaman alacaktı. Mahcup bir hâlde Mevlânâ hazretlerinin huzuruna vardı ve; “Efendim mutfakta hiç odun kalmamış ne yapayım?” diye sordu. Mevlânâ’nın latife yollu; “Kazanın altına ayaklarını sokarak kazanı kaynat!” demesi üzerine, Yûsuf Efendi derhâl mutfağa girdi ve söyleneni aynen yaptı. Ayak parmaklarından çıkan ateşle aşı pişirdi. Ancak Mevlânâ hazretleri bunu duyunca kerâmetin açıklanmasını uygun bulmayarak; “Hay Ateşbâz hay!” dedi. Böylece Yûsuf bin İzzeddîn bu olaydan sonra ateşle oynayan manasına gelen “Ateşbâz” ünvânıyla anılmaya başladı.”

 

“ELİNDE AŞ, KALBİNDE AŞK”
ATEŞBAZ-I VELİ AŞÇI DEDE MUTFAK KÜLTÜRÜ GÜNLERİ

Ateşbaz-ı Veli’yi anma etkinlikleri çerçevesinde Meram Belediyesi ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği iş birliğiyle düzenlenen Ateşbâz-ı Velî Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri gerçekleştirildi.

Açılış programında konuşan Başkan Toru, “Bu etkinliklerin gastronomi turizmine katkılar yapacağına inanıyoruz. Ayrıca Ateşbâz-ı Velî çerçevesinde, insanların zaten bildikleri Hz. Mevlâna’nın düşünce dünyasına daha farklı bir perspektiften bakmasını sağlayacaktır. Elbette ki, Meram bundan çok şey kazanacaktır” dedi.
Ateşbâz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri, Mevlâna Türbesi ziyaretiyle başladı. Daha sonra Ateşbâz-ı Veli Türbesi’nde dua edildikten sonra açılış konuşmalarına geçildi. Programa Meram Kaymakamı Resul Çelik, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, AK Parti Meram Koordinatörü Mustafa Torun, AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür, Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin, AK Parti Meram İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevil Tosunoğlu, Konya Yazma Eserler Bölge Müdürü Bekir Şahin, Meram Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Ermiş, meclis üyeleri, muhtarlar ile yurt içi ve yurt dışından gelen çok sayıda davetli katıldı.

“GASTRONOMİ SADECE
YEMEK DEĞİL”

“Elinde aş, gönlünde aşk” sözünün gastronominin sadece yemek yeme hadisesi olmadığını ifade eden çok güzel bir söz olduğunu kaydeden Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin, “Bu hadise sadece Meram Belediyesi’nin ya da Konya’nın hadisesi değil; bir Türkiye hatta dünya meselesidir. Çünkü bundan 800 – 900 yıl önce adına türbe yapılan bir aşçıdan bahsediyoruz. O dönemde dünyadaki mutfak durumunu değerlendirdiğinizde ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız” dedi.

“MUTFAĞIMIZIN TEMELİNİ SELÇUKLU MUTFAĞI OLUŞTURUYOR”

Global ölçekte yükselen gastronomi trendinin özellikle son dönemlerde gastronomi turizmine de büyük ivme kazandırdığını belirten Başkan Toru da, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın 2017 Turizm Şurasında Gastronomi alt başlığını açması konunun önemine işaret etmektedir. Yemek kültürü aynı zamanda insanlar ve uluslar arasında kurulan güçlü bir kültürel bağdır. Batıda mutfak kültürü yokken biz de mutfak kültürü vardır. Dünyanın önde gelen en zengin ve sayılı mutfaklarından biriyiz. Pek çok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapan bu topraklarda farklı kültürlerin mutfak ve yeme içme anlayışları birleşerek, zengin bir yapı ve çeşitlilik oluşturmuştur. Bu topraklardaki mutfağın temelini de Selçuklu mutfağı oluşturur. Klasik Türk mutfağının bir bölümü Selçuklu mutfağından mirastır. Selçukluların Orta Asya’dan başladığı yolculuk süresince uğradığı her yerden mutfak geleneğine kattığı değerlerle şekillenen mutfak kültürümüz, eşsiz bir harmonidir. Zıtlıklar içinde inanılmaz bir denge ve lezzetin formülü Selçuklu mutfağında gizlidir. Şimdi bu formülü keşif zamanı, yerelden tüm dünyaya tanıtma zamanıdır” diye konuştu.

Şehrimizde yaşamış sufilerden Ateşbâz-ı Velî adına etkinlik yapmanın dünyada ilk ve tek aşçı türbesinin ilçemizde olması nedeniyle ayrı bir önem kazandığına dikkat çeken Toru, “Hz. Pir hayata bakış açısını ‘Hamdım,piştim,yandım’ diyerek yemek kavramları ile özetlemiştir. Mevlevi kültüründe matbah, özgün bir eğitim ve kültür unsurudur. Dergahın matbahında baş aşçı, aşçı dedemiz Ateşbaz’dır. Aynı zamanda manevi öğretmen, eğitimde bir ekol,insanı kamili yetiştiren ocaktır. Matbahı fakülte kabul edersek Ateşbaz da bu fakültenin dekanıdır” dedi.

“GASTRONOMİ TURİZMİNE
KATKI SAĞLAYACAK”

Ateşbâz-ı Velî’nin ilçemizde bulunan türbesi ve Meram’da metfun olması sebebiyle mahalle ismini 2017’de Ateşbazı Veli olarak değiştirdiklerini hatırlatan Başkan Toru, “Selçuklu mutfağının, özünde Türk mutfağının dünya mutfakları arasındaki önemli yerini biliyoruz. Ayrıca biliyoruz ki, insanın yedikleriyle yaşantısı arasında da önemli bağlar kurulmaktadır. Bizler, yemeğin manevi boyutu yanında görsel boyutunu da göz ardı etmeyerek sunmak istiyoruz. Bu da bizim mutfak anlayışımızı, uluslararası alanda daha çok ön plana çıkaracağını umarak gastronomi turizmine katkılar yapacağına inanıyoruz. Ayrıca Ateşbâz-ı Velî çerçevesinde, insanların zaten bildikleri Hz. Mevlâna’nın düşünce dünyasına daha farklı bir perspektiften bakmasını sağlayacaktır. Elbette ki, Meram bundan çok şey kazanacaktır” dedi.

“DEĞERLERİMİZİ ULUSLARARASI PLATFORMA TAŞIMALIYIZ”

Dünyada tek aşçı türbesinin ilçemiz sınırları içerisinde olmasının Meram’ın zaten var olan haklı şöhretine yeni katkılar yapacağına işaret eden Başkan Toru, şunları söyledi: “Bu etkinliklerde asıl vurgulamak istediğimiz, yemeğin amaç değil bir araç olduğudur. Yemek; var oluş sebebimizi unutmadan güç, kuvvet kazanmak için yediğimiz nimetleri aynı zamanda bir şükür vesilesi kılmaktır. Topraklarımızdaki değerleri, gerek ulusal ve gerekse uluslararası platformlarda hak ettiği yere ulaştırmak da amaçlarımızdan birisidir. Bu alandaki katma değeri yüksek proje, ürün ve farklı süreçler sonunda sürdürülebilir başarı örneklerinin ödüllendirilmesi de bir yarışmadan ziyade teşviktir. Bu topraklara kültürümüze hizmet eden katkı sağlayan herkes bizim için özeldir, saygıyı hak etmektedir. Selçuklu Mutfak kültürümüzün, dünya mutfaklarına girmesi için özellikle yerli şeflerimize de görevler düşmektedir. Onlar menülerinde, sunumlarında Selçuklu yemeklerine daha çok yer verdikçe; eminim, Selçuklu yemek kültürümüz, dünya mutfaklarında daha fazla yer alacaktır.”

Başkan Toru, bu etkinliklerin düzenlenmesine katkı sağlayan Anadolu Halk Mutfağı Derneği’ne ve diğer sponsorlara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Daha sonra Mevlevî Mutfak Kültürü canlandırmalarının yapıldığı programda kazan açma merasimi yapılarak katılımcılara yerel lezzet ikramında bulunuldu.

 

SELÇUKLU YEMEKLERİ YARIŞTI

Meram Belediyesi ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği iş birliğiyle düzenlenen Ateşbâz-ı Velî Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri, farklı etkinliklere ev sahipliği yaptı.

Etkinlikler kapsamında özel olarak tasarlanan Tarihi Tantavi Ambarı’nda yapılan Selçuklu Dönemi Mutfak Sanatları Yarışması, yurt içi yurt dışından seçkin jüri üyelerinin değerlendirmesiyle yapıldı.

Meram Belediyesi tarafından etkinlikler kapsamında özel olarak düzenlenen Tarihi Tantavi Ambarı’ndaki Selçuklu Dönemi Mutfak Sanatları Yarışması’na AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Hacı Ahmet Özdemir, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Elazığ Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, Eskişehir Mihalgazi Belediye Başkanı Zeynep Akgün, Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin, yurt içi ve yurt dışından gelen çok sayıda yemek şefi ve davetli katıldı.

Moderatörlüğünü Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin’in yaptığı yarışmada, Gazeteci ve İletişim Danışmanı Tamer Altınay, Gazeteci Yazar Reha Tartıcı, Yunanistan’dan gelen Maria Ekmekçioğlu, Mutfak Dostları Derneği Başkanı ve Yazar Zeynep Kakınç, TV Program Yapımcısı Selim Kutucular ve etin profesörü olarak bilinen Günaydın Et Restoran Kurucu Ortağı Cüneyt Asan’ın jüri üyeliklerini yaptı. Yarışmada hijyen, pratik yetenekler, kompozisyon, lezzet, orijinallik ve sunum açısından Selçuklu yemekleri değerlendirildi.

JÜRİ’DEN BAŞKAN TORU’YA
TEŞEKKÜR
Jüri üyeleri, muhteşem ve tarihi bir atmosferi Ateşbâz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Etkinliklerine kazandırdığı için Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’ya teşekkür etti.
Birinciliği 541 puanla Dedeman Otel’in kazandığı yarışmada, 494 puanla Rixos Otel ikinci ve 485 puanla da Ramada Otel üçüncü oldu.

“AMACIMIZ YARIŞMA DEĞİL MUTFAĞIMIZA DİKKAT ÇEKMEKTİR”
Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Başta Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin ve yönetim kurulu olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Burada asıl amacımız yarışma değil; Selçuklu mutfağına ve Konya mutfağına dikkat çekmektir. Bu konuda ulusal ve uluslararası düzeyde emek veren tüm işletmeleri teşvik etmektir. Bu yarışmaya katılan işletmelerimizin hepsi ödülü hak ediyor. Ateşbâz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Günleri etkinliklerimiz tüm hızıyla devam edecek” dedi.

“TÜRK MUTFAĞININ ÜZERİNE MUTFAK YOK”
AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Hacı Ahmet Özdemir de, Türk mutfağının dünyada önemli bir yeri olduğuna dikkat çekerek, “Ne Fransız mutfağı, ne Çin mutfağı ne şurası ne de burası Türk mutfağının üzerine değildir. Bunu jest olsun diye söylemiyorum, bir tarih profesörü olarak bir takım değerlendirmeler sonucu bunu söylüyorum. Bu etkinlikleri düzenleyen Meram Belediyemizi tebrik ederken, tüm yarışmacılarımıza da başarılar diliyorum” dedi.

“BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ PEKİŞTİRMELİYİZ”
Ödül töreninde de bir konuşma yapan Başkan Toru, “9 bin yıl boyunca yerleşik hayata ev sahipliği yapan bu toprakların kıymetini çok iyi biliyoruz. Bu topraklarda yaşamanın bedelini yıllarca çok ağır olarak ödedik, bilançosu çok ağır oldu. Tarihin en pahalı topraklarında en ağır bedelleri ödeyerek zengin bir kültürel birikimle oturuyoruz şu anda. Birlik ve beraberliğimize sahip çıkmalı ve her türlü kültürel sosyal etkinlikle daha da pekiştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Ateşbâz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri etkinlikleri kapsamında yine Tantavi Ambarı’nda ‘Yerel Mutfak Avadanlıkları Sergisi’nin de açılışı yapıldı.

 

Ateşbâz etkinliklerinde gastro şov

Ulusal ve uluslararası konukların katılımıyla Konya’da düzenlenen “Ateşbâz-ı Velî Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri” çerçevesinde et profesörü olarak bilinen Cüneyt Asan ve diğer ünlü yemek şeflerinin gastro şovları büyük beğeni topladı. Ayrıca Meram Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Bayat Ekmek Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi. 

Tantavi Ambarında düzenlenen programda et profesörü olarak bilinen Cüneyt Asan ve diğer ünlü yemek şeflerinin gastro şovları büyük beğeni topladı. Programa Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Gümüşhane Özkürtün Belediye Başkanı Aynur Zorlu Kaya, Ankara Kalecik Belediye Başkanı Filiz Ulusoy, Eskişehir Mihalgazi Belediye Başkanı Zeynep Akgün, Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin ve çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.
Programda ilk olarak Meram Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Bayat Ekmek Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

“BAYAT EKMEK YARIŞMASIYLA İSRAFA DİKKAT ÇEKTİK”
Ekmek israfı konusunda farkındalık oluşturmak için ‘Bayat Ekmekten Yemek’ yarışması düzenlediklerini hatırlatan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Ülke geneline baktığımızda günlük 6 milyon ekmeğin israf edildiği biliniyor. Bu da ülke ekonomisi açısından 1.5 milyar TL’lik bir kayıp demek. Bu konuya dikkat çekmek için bu yarışmayı gerçekleştirmiştik. Ekmek israfının önlenmesi noktasında hepimize büyük görevler düşüyor” dedi.

CÜNEYT ASAN’DAN
KONYA’YA ÖVGÜ
Et profesörü olarak bilinen Cüneyt Asan da, “Geçen sene de buradaydık ama organizasyon her yıl daha da güzelleşiyor. Etkinlikler her yönüyle muhteşem. Antepli olmamama rağmen bugüne kadar beni herkes oralı bilirdi. Çünkü her yerde Antep’i anlatırdım. Ülkenin rol modeliydi. Şimdi buradan döndükten sonra artık Konyalı diyecekler bana. Her yerde Konya’yı anlatacağım. Konya’ya gelip, buradaki güzel insanları görmeden Konya hakkında olumsuz fikirde bulunmamalarını söyleyeceğim. Bu duyguları edinmemizde en önemli sebep Başkan Fatma Toru’dur. Konya’yı çok seviyorum ve bundan sonra daha fazla burayı tanıtmaya çalışacağım” diye konuştu.

Programa katılan Türk mutfağının ünlü şefleri de, gelinen nokta itibariyle mutfağımızın dünya mutfakları arasında ön plana çıktığına dikkat çektiler.

 

Nevin Halıcı’dan
mutfak eşyaları sergisi

Konya kültürüne önemli katkıları olan Nevin Halıcı Özel Mutfak Eşyaları Sergisi Ateşbâz-ı Velî Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri kapsamında Meram Belediyesi Şehrin Tasarım Atölyesi’nde düzenlenen törenle açıldı.  

 

Açılışa Meram Kaymakamı Resul Çelik, Elazığ Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, Eskişehir Mihilgazi Belediye Başkanı Zeynep Akgün, AK Parti Meram İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevil Tosunoğlu, Nevin Halıcı, Ateşbâz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Etkinlikleri kapsamında Konya’ya gelen çok sayıda davetli katıldı.

“4 AYRI BÖLGEDEN
DERLEDİM”

Konya kültürüne çok önemli katkıları olan Nevin Halıcı, “Bunlar, yıllarca yemek hocalığım esnasında biriktirdiğim şeylerdir. Türkiye’nin dört bölgesinde yöresel yemekleri derledim. 1970 yılından itibaren Karadeniz, Güneydoğu, Ege ve Akdeniz bölgelerinden derlediğim bakırlar. Bununla birlikte gördüğüm diğer mutfak eşyalarını da derledim. Burası mutfak bölümü. Diğer bölümde de annemin sandık eşyalarını sergiliyoruz” dedi.

BAŞKAN TORU’DAN
TEŞEKKÜR

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru da, “Konya kültürümüzün yaşatılması, ecdadımızın bize bıraktığı emanetlerin gelecek nesillere aktarılması anlamında Nevin Halıcı Hanımefendi’nin çok büyük katkısı oldu. Gerek mutfak kültürü anlamında gerekse Şehrin Tasarım Atölyesi olarak ‘Safran Sarısı Sandık Lekesi’ isimli sergi olarak. Bu projeye ilk olarak onun sandığını açarak başladık. Hem sandığındaki çeyiz eşyalarını, hem de mutfak kültürü olarak gelecek nesillere ışık tutacak tüm mutfak malzemelerini belediyemize bağışlamış oldu. Bu katkılarından dolayı kendisine çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

 

Ateşbâz Etkinlikleri aşure ikramıyla sona erdi

Meram Belediyesi ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği iş birliğiyle düzenlenen Ateşbâz-ı Velî Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri etkinlikleri, Muharrem Ayı nedeniyle ilçenin farklı noktalarında yapılan aşure ikramı programlarıyla sona erdi. Halka aşure ikram eden Başkan Toru, “Muharrem ve aşureyle birlikte Yüce Rabbimden şehrimize, ülkemize ve milletimize bolluk, bereket ve rahmet getirmesini temenni ederim” dedi. 

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ve Eskişehir Mihalgazi Belediye Başkanı Zeynep Akgün, Ateşbâz-ı Velî Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri etkinliklerinin son gününde Konya Lisesi ve Kapu Camii önünde düzenlenen programlarda halka aşure ikram ettiler. Programa ayrıca Meram Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Ermiş, Meram Kadın Meclisi Başkanı Feray Civcik, AK Parti Meram İlçe Kadın Kolları Üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başkan Toru, vatandaşlara aşure ikram ederek muharrem aylarını tebrik etti. “Muharrem ve aşureyle birlikte Yüce Rabbimden şehrimize, ülkemize ve milletimize bolluk, bereket ve rahmet getirmesini temenni ederim” diyen Başkan Toru, şunları kaydetti:
“Bu ayın tüm milletimizin huzuruna, birliğine, beraberliğine vesile olmasını temenni ederken tüm vatandaşlarımıza da hayır ve esenlikler içinde bir yıl geçirmelerini dilerim. Muharrem ayı etkinlikleri kapsamında aşure ikramlarımıza başladık. Bu kapsamda Konya Lisesi önünde, Hızlı Tren Garı önünde, Kapu Camii önünde ve Kızılören’de tarihi handa aşure dağıtımlarımız devam etti. Bu noktada şu anda teşkilat mensuplarımız, muhtarlarımız ve vatandaşlarımızla birlikte muharrem ayının bereketini yaşamak üzere sahada hemhal olduk. Rabbim birliğimizi, beraberliğimiz daim etsin, bolluk ve bereket getirsin.”

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, daha sonra MÜSİAD Konya Şubesi tarafından Kızılören’de düzenlenen “Mazi’den Âti’ye Ticaret Kervanı Yürüyüşü” programında katılımcılara aşure ikramında bulundu.

Add comment

5 × 7 =