Saffet SANCAKLI

MHP Kocaeli Milletvekili

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet SANCAKLI

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet SANCAKLI

Suriye’de yaşanan olayların Türkiye için  apaçık bir örnek olduğunu vurgulayan MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, “Suriye’ye bakıp devletimize, bayrağımıza sahip çıkmalıyız” dedi. 

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı,
“Suriye bize bir örnek”

Sancaklı, Ortadoğu ve Suriye’de yaşanan olayları Metropol Dergileri için değerlendirdi. Suriye’de yaşanan olayları görmek için Ortadoğu’ya bakılması gerektiğini dile getiren Sancaklı, “Ortadoğu’da uzun yıllar yaşanan, “Demokrasi getiriyoruz” söylemlerinin arkasında olanları hepimiz biliyoruz. Ortadoğu coğrafyası petrol ve gaz yataklarıyla dolu bir bölge ve dünyayı yöneten küresel güçlerin paylaşımı var. Büyük Kürdistan’ı kurup başta İsrail olmak üzere o bölgeyi kontrol altına almaya, İsrail’i de garanti altına almaya çalışıyorlar. Son zamanlarda Arap Baharıyla birlikte bunun düğmesine basıldı. Ve orada yaptıkları şey demokrasi getiriyoruz adı altında ülkeleri paramparça etmek. Şu anda Libya, Suriye, Irak, Mısır’a bakarak o bölgenin komple ne hale geldiğini görüyoruz.” dedi.

Irak, Suriye, İran ve Türkiye olmak üzere 4 ayaklı bir Kürdistan kurmak istendiğini belirten Sancaklı, Türkiye Cumhuriyeti’nin buna müsaade etmeyeceğini, aksi taktirde ileride daha büyük sorunların yaşanabileceğini kaydetti.

Sancaklı şöyle dedi, “Suriye ile sınırımız olan bölgede ağırlıklı olarak Türkmenler ve Araplar yaşıyor. Sınır çizilirken akrabaların bir bölümü Türkiye tarafında kaldı, bir kısmı da Suriye tarafında. Ve hepimiz hatırlarız. Bayramlarda o tellerin bir kısmı açılır, herkes bayramlaşır, çok büyük problem çıkmazdı. Ama ne zaman ki Suriye’de iç savaş başladı, işler değişti. Sayın Cumhurbaşkanımız o zaman başbakandı. Çok yakın bir sürede Esad’ın indirileceğini, hatta Cuma namazını Şam’da kılacağımızı söylemişti. Tabi Esad da Suriye’nin devlet başkanı. Taktiksel olarak oradaki Türkmenleri ve Arapları sınırdan çekip ağırlıklı PKK, PYD, IŞİD’i o bölgeye yerleştirince o sınırlar delik deşik oldu. 2 yılda Türkiye her tarafta bombalar patlamaya başladı. Sınır güvenliği diye bir şey kalmadı. Bu fark edilince oraya bir duvar örülüyor. Büyük ihtimalle mayınlı bölge de yapılacak, teröristlerin giriş çıkıcı engellenecek.”

Toprak bütünlüğü önemli

Etrafımızdaki komşuların toprak bütünlüğünün çok önemli olduğunu da vurgulayan Sancaklı, “ Suriye, Irak ya da etrafımızdakiler bölünürse bu direk olarak bizi etkileyecek. Çünkü uygulanan plan bu. Fırat Kalkanı operasyonuyla PKK’nın şehirleri birleştirmesine engel olunuyor. Türkiye çok kararlı bir şekilde devam edecek. Çok büyük fedakârlıklar yapılıyor, şehitler geliyor. Ama Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası konusunda bir karar verilmiş, belli. Bunda Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin etkisi de büyüktür. En başta ne söylediyse hep çıktı. Türkiye’deki insanlar da şunu görüyor; Devlet Bahçeli bir şey söylüyorsa doğrudur. Aslında Sayın Bahçeli 10 sene önceki konuşmasında bile bunları anlatıyordu. Tabi bir musibet bin nasihatten iyidir. Başımıza gelince herkes Bahçeli haklıymış demeye başladı.” Dedi.

Terör konusunda hükümeti destekliyoruz

Dış politikada ve terör konusunda hükümeti ve Cumhurbaşkanını desteklediklerini anlatan Sancaklı şu görüşlere yer verdi, “Bahçeli her ortamda şunu söylüyor; Biz devletimizin yanındayız. Suriye’de yaşananlar Türk halkına çok iyi örnek olmalı. Bundan ders çıkarmalıyız. Özgür vatan yoksa, kendi bayrağının altında rahat rahat yaşayamıyorsan başına gelebileceklere bak. Kaldı ki; biz Türkiye’yiz alıyoruz. Peki; 80 milyonluk ülkeyi, Türkiye’yi kim nereye alacak. Bizim ülkemize sahip çıkmamız gerekiyor. Büyük tehlikeler var. Onun için bu noktada biraz partileri, siyaseti ikinci plana itip ülkenin menfaatleri noktasında hareket edilmesi gerekiyor. Liderimiz Bahçeli de bunu deklare etti. Sadece MHP’nin bu tavrı yetmeyebilir. Ülke olarak bu konularda bütünleşmemiz lazım. Biz tabi ki 15 Temmuz’dan önce olması gerektiği gibi belki daha az belki daha çok Ak Parti’yi eleştirdik, eleştirmeye de devam ediyoruz. Ama ülke öyle bir noktaya geldi ki; dış politikada Cumhurbaşkanımız Tayyip Bey’e ve ülkeye saldırıyor. Biz yabancılarla hareket edersek o zaman ülke diye bir şey kalmayacak. MHP’nin kuruluş amacı, felsefesi şudur; Ebed müddet devlet. Devlet konuşulduğu anda siyaset, parti hepsi ikinci plana düşer. O yüzden Sayın Bahçeli’nin tavrı taktire şayan bir tavırdır.

 


 

 

Saffet Sancaklı, Deputy of NMP, emphasizing that events occuring in Syria are clearly an example for Turkey. “ We must protect our country, our flag while looking at Syria.” Sancaklı said. 

Deputy of Nationalist Movement Party – Saffet Sancaklı
“Syria is an example for us”

Sancaklı interpreted events occuring in Syria and Middle East for Metropol Magazines. Sancaklı, expressing that to understand the events occuring in Syria it is necessary to look at Middle East. “We all know what’s going on behind the statement ‘We bring democracy’ which is being experienced for long years in Middle East. Middle East territory is a region with full of oil and gas fields, and global powers, which rule the world, have shares in the region. They try to found Great Kurdistan, take the region under control beginning from Israel, and take guarantee of Israel. Recently, with the Arab Spring, button was pushed for it. And the thing, they did there, is to disintegrate the countries with the outward appearance of ‘We bring democracy’. Now we see what happened in whole region by looking at Libya, Syria, Iraq and Egypt.” Sancaklı said.

Sancaklı pointed out the desire for foundation of a 4-legged Kurdistan on Iraq, Syria, Iran and Turkey. He said that Republic of Turkey will not give permission for it, otherwise greater problems may be experienced in the future.

“In the region, among our border with Syria, mainly Turkmens and Arabs live. When the borders were drawn, some of the relatives were remained in Turkey and some of them were remained in Syria. And we all remember it. On each holiday those barriers were opened, everybody celebrated each other and there were no big problems. But when the civil war began in Syria, things changed. During that time our Mr. President was Prime Minister. He said that Esad would be deposed very soon, and also added we would pray in Damascus on Friday. And so Esad is President of Syria. After tactically withdrawing the Turkmens and Arabs from the border and deploying mainly PKK, PYD and ISIS to the the region, those borders became with full of holes. In two years in Turkey, bombs began to explode at everywhere. Nothing was remained about security of borders. When it was realized, constructions of walls were begun there. With a high probability there will be construction of mined region and entry/exit of terrorists will be prevented.” Sancaklı said.

Territorial integrity is important

Sancaklı emphasized that territorial integrity of neighbouring countries around us is important. “If Syria, Iraq or countries around us are disintegrated, it will effect us directly. Beacuse this is the plan which is being executed. Colligation of cities by PKK is being prevented with operation Euphrates Shield. Turkey will continue with a high degree of determination. There are great devotions and martyrs are arriving. It is obvious that there is a decision about survival measures of Turkish Republic. Effect of our party leader Devlet Bahçeli is great on this. What he told at the beginning, all of them happened. In Turkey people realize this: If Devlet Bahçeli is telling about sth., it is true. In fact Mr. Bahçeli told about these facts even in his adresses which were held 10 years ago. A good scare is worth more than good advice. When it happened, everybody began to say that Bahçeli was right.” Sancaklı said.

We support the
government in subject of
terrorism

Sancaklı told that they are supporting the government and President in subject of terrorism and foreign policy. “ Bahçeli says on every occasion; We stand by the government. Events, happening in Syria, should be very good example to Turkish public. We should take lesson from this. If your homeland is not independent and you can not live freely and comfortably under your own flag then look what can happen to you. Moreover, we are Turkey and accept them. Well, who and where will accept 80 million citizens of Turkey? We must protect our own country. There are great dangers. For this reason, at this point we should a little push the parties and politics aside and act on the benefits of the country. Our leader Bahçeli also declared it. Just the manner of NMP may not be enough. We should commune with these subjects as country. We, of course, criticized AK Party as before 15th July as required more or less, and still continue to criticize. But the country came to such a point; there are attacks on our President Mr.Tayyip and the country about foreign policy. If we act with the foreigners together then there won’t be anything such a country. Founding philosophy and aim of NMP is ; posteternity duration for country. When the subject is country, party and all others are pushed aside. For this reason the manner of Mr. Bahçeli is worthy of commendation.” Sancaklı said.

Add comment

9 × 1 =