Temel PEKER

Nadir Avcan Petrolleri Genel Müdürü

Temel PEKER

Temel PEKER

Nadir Avcan Petrolleri Genel Müdürü

Temel PEKER

 

Temel Bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1979 Bayburt Demirözü’ne bağlı Eymir Köyü’nde doğdum. İlkokulu Eymir Köyü’nde Demirözü Ortaokulu’nda okudum liseyi Erzincan’da tamamladım. 1998 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’ni kazanarak Konya’ya geldim. 2002’de okulu bitirdikten sonra iş hayatıma BMC’de başladım. Teknik eleman olarak mezun oldum ama masa başı iş bana göre değildi. Ben daha çok insanlarla iletişim halinde olmak, sürekli dışarıda olmak, seyahat etmek  yapıma daha uygundu. BMC’de yedi yıl çalıştım, satış danışmanı olarak başladım ardından satış şefi sonrasında satış müdürü ve şube müdürüyken Nadir Avcan Petrolleri’yle tanıştım. Oradan istifa ederek burada Genel Müdür olarak göreve başladım. 2009 yılından bu yana Nadir Avcan Petrolleri’nde Genel Müdür olarak çalışmaktayım.

Nadir Avcan Petrolleri hakkında bilgi alabilir miyiz? Nadir Avcan’ı bu sektörde nereye konumlandırırsınız?

Nadir Avcan Petrolleri’nde göreve başladıktan sonra bir değişime gittik. Bu değişimin en önemli noktası kurumsallaşma oldu. Bu kurumsallaşma logo, web tasarım gibi değil biz sistem olarak alt yapı olarak bir anda değişmeye başladık. Profesyonel bir ekip kurduk ve şubeleşmeye başladık. Nadir Avcan Petrolleri markasıyla birlikte her yıl ortalama dört-  beş milyon dolar yatırım yaparak büyümeye devam ettik. Tabi bu büyüme altyapıyla alakalı, insanların yanılgıya düştüğü bir konu var ‘eğer finans gücü varsa her zaman büyürsünüz’ gibi,  ben bu mantığa kesinlikle katılmıyorum. Altyapınız olması lazım, bu konuda teknik bilgiye ihtiyacınız var, belli bir sisteminiz olması gerekli.  Altyapıdan kasıt iyi yetişmiş ve eğitimli personelle çalışmak, bunlar olmadıktan sonra sizin başarılı olma şansınız yok. Bunun örneklerini piyasada görüyoruz.  Sadece maddi anlamda bu işe yatırım yapanların zaman içerisinde yok olduğuna şahit oldum. Ekonomik anlamda güçlü olmanız yetmiyor bir de o gücü kontrol etmeniz lazım, bunu elinizde tutmanız gerekiyor. Bu noktada profesyonel bir ekibimiz var ve her istasyonun başında genel merkeze bağlı bir şube müdürümüz, onun altında saha şefimiz ve tam yetki verilmiş bir kadro var. Yetki verilince insanlarda sorumluluk artıyor ve sorumluluk bilinciyle insanlar işine daha çok sarılıyor, bu çok önemli bir nokta tabi bu noktada sorumluluk verecek patron da çok önemli. Nadir Avcan bu konuda kendini aşmış bir insan çünkü bizlere burayı emanet ederken her şeyi ile güvenip teslim etmesi her patronun yapabileceği bir iş değil bunu da belirtmek isterim. Çünkü bugün ticarette insanlar kardeşine bile güvenmezken hiç tanımadığı birine her şeyini teslim etmesi bir cesaret örneği bunu da herkes başaramadığı için kurumsallaşamıyor, büyüyemiyor, gelişemiyor.

Anadolu’da firmalar kapasitelerinin yüzde yirmisini kullanabiliyor bana göre, daha fazla  üretim ve satış kapasitesi var ama profesyonelleşemediği için sadece yüzde yirmisini kullanıyor. Biz Nadir Avcan Petrolleri olarak kapasitemizin tamamını kullanmaya çalışan bir firmayız. Aylık ve yıllık planlar yapıyoruz, uzun vadede yatırım yapma noktasında bir çekincemiz olmuyor, yeter ki her şey bize makul ve mantıklı gelsin. Bir yatırım yaparken bunun fizibilitesini yapıyoruz, akaryakıt sektöründe olduğumuz için de neyi nerede yapacağımızı çok iyi biliyoruz, çünkü biz  bu tecrübeyi zaman içerisinde kazandık. Büyüklerimiz sorar her zaman ”bilgi mi, tecrübe mi?” diye bizde hem bilgi hem tecrübe var.

 

Nadir Avcan Petrolleri’nin büyümesinde teknolojiyi ne kadar kullanıyorsunuz?

Anadolu’daki firmaların kullandığı teknolojinin yüzdelik anlamında çok üstünde kullanıyoruz. Şubelerimiz tamamen genel merkeze bağlı, genel merkezden teknik ve altyapı olarak tüm alım satımları görebiliyoruz. Ayrıca kamera sistemleriyle bağlı tüm istasyonları yakından takip etme imkânına sahibiz. Sistem odasını kurduk ve burada banka sistemiyle çalışıyoruz. Nasıl bankalarda yaptığınız tüm işlemler anında bütün şubeler görülebiliyorsa bizde de aynı şekilde işlemleri direk takip edebiliyoruz. Bu sistemin bir bedelinin olmasının yanı sıra bir de kullanabilmek önemli, bedelini ödemekte problem yok, fakat sistemi takip edecek çalışanlarınız yoksa bu hiç bir işe yaramaz. Bizim en önemli avantajımızdan bir tanesi de bu. Çünkü akaryakıtın bir özelliği var bir gün öncesinin geriye dönük takip şansımız yok. Onu tekrar inceleme fırsatınız yok çünkü çok hızlı hareket eden, para sirkülasyonu çok hızlı olan bir sektör. Teknik altyapıya çok önem veriyoruz, yeni gelişmeleri çok iyi takip ediyoruz bize uygun olanları araştırıyoruz uyarlamaya çalışıyoruz.

Akaryakıt sektörünün avantajları dezavantajları nelerdir?

Akaryakıt sektörünü diğer sektörlerden ayıran en önemli iki özelliği var. Bunlardan bir tanesi satmış olduğumuz ürün parayla ölçülebilen bir emtia. Bugün petrol dünya borsalarında alınıp satılan bir ürün ve aynı zamanda akaryakıtı paraya çevirmeniz çok kolay. Çünkü bu ürün insanların ihtiyacı olan zorunlu olan bir ürün, ekonomi ve hayat bunun üzerine kurulmuş durumda. İnsanların günlük hayatlarında petrol artık olmazsa olmazlardan.

Sektörün dezavantajına gelecek olursak hilenin çok olduğu bir sektör.  En büyük sıkıntılardan birisi piyasada rekabet anlamında akaryakıta yabancı madde karıştırılabiliyor.Yabancı madde katkılı yakıt ilk anda pek hissedilmese de zaman içerisinde araca ciddi zararlar vermektedir.

Örneğin yüzde yirmilik motorinin içerisine farklı bir madde katıldığında tüketicinin bunu anlaması çok zor. Bu anlamda firma ve marka güvenilirliği çok önemli.

 Peki hileli akaryakıt problemi nasıl ortaya çıkar; tüketici aracı arızalandığında sanayiye gider, ustalar aracı kontrol eder, motor aksanına bakar ve almış olduğu akaryakıtın hilesi burada ortaya çıkar. Bunu piyasada çok duyarız fakat Nadir Avcan Petrolleri’nde bugüne kadar böyle bir şey yaşanmadı, böyle bir şey olduğunda da mutlaka arkasında dururuz, müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli.

Bu sebep dolayısı ile hizmet alınacak firmayı doğru tespit etmek ve marka olmuş güvenilir noktalardan yakıt almak gerekiyor. Akaryakıt sektöründe tercih etmiş olduğunuz marka önemli, bunu satan firma önemli ve satan firmanın kullanmış olduğu mali verileri faturaları önemli.

Kepenk kapatmayan bir sektörüz

Biz kepenk kapatmayan bir sektörüz, 7/24, 365 gün çalışan bir sektörüz tatilimiz yok, bayramımız yok pazarımız yok, sektörün bizler için dezavantajı bu.

Nadir Avcan Petrolleri olarak sektörde neredesiniz?

Bu soruyu aslında müşterilerimize sormak lazım ama biz netice itibariyle bunun cevabını şöyle veriyoruz; bizim istasyonlarımızın günlük satışı hedeflerimizin üzerinde. Bu da bizim müşteriler tarafından çok tercih edilen bir firma olduğumuzu açıkça ortaya koymakta. Yani siz piyasada ne kadar fazla mal satarsanız, o kadar fazla ciro elde edersiniz, ne kadar çok ciro elde ederseniz o kadar fazla kâr elde etmiş olursunuz. Sürekli yatırım yapan bir firmayız bu da sektörde nerde olduğumuzun bir göstergesidir. Çünkü elde etmiş olduğumuz, yani ticari faaliyet sonucu kârlar ile bu yatırımları gerçekleştiriyoruz. Pazarda iyi bir yerde olduğumuza inanıyoruz ki sürekli yeni istasyonlar açıyoruz. Yeni bir istasyon açıp, oraya müşteri bulamama gibi bir tereddütümüz olmuyor. Sağ olsun Konyalı hemşehrilerimiz her gittiğimiz noktada bizi tercih etmelerinden dolayı hiçbir yerde hayal kırıklığı yaşamadık. Konya’nın hemen hemen her bölgesinde, var olan bir firmayız.

Bunun yanı sıra biz sadece perakendeci bir firma değiliz, biz birkaç markanın da Türkiye genelinde toptan satışını yapıyoruz. Burada; yol müteahhitlerine, şantiyelere toptan tanker bazında akaryakıt satışımız var. Nadir Avcan Petrolleri’nin yüzde 50’sini oluşturan bir satış, her yıl bunu gerçekleştiriyoruz. Toptan satış perakendeye göre çok daha önemli. Yani karşı taraf sizden tanker bazında akaryakıt satın alıyor ve alışverişte size çok güvenmesi lazım ki onun bizi denetlemek için bir alternatifi yok. Perakende istasyonlarda akaryakıt satarken dağıtım firmalarının elemanları sürekli denetim yapar, istasyonlara gelir oradan birer numune alır, incelemesini yapar. Burada bir problem olunca aniden müdahale eder. Bunlar Shell, Opet gibi firmaların sahadaki personelleridir. Toptanda yakıtı denetleme gibi bir şansınız yok o yüzden alıcının size çok inanması ve güvenmesi lazım.

Konyalı bir firma olarak Konya’yı temsil ediyoruz ve Türkiye’ye dağıtım gerçekleştiriyoruz burada ekonomiye de ciddi katkı sağlıyoruz. Çünkü Türkiye’nin her yerine gerçekleşen dağıtım sonucunda para Konya’ya geliyor, bizler de burada yeni yeni yatırımlar yapmaya devam ediyoruz.

Markanın bilinirliği firmanın güvenilirliği anlamında tanıtım çalışmalarınız ne durumda?

Nadir Avcan Petrolleri olarak daha çok kazandıkça daha fazla reklam vermeye başladık, çünkü sürekli büyüyen ve gelişen bir firmayız. Belli bir noktaya geldikten sonra artık reklama ihtiyacımız yok diye bir mantığımız asla olmadı. Bunu her zaman savunmuşumdur ve her zaman dile getiririm: ”Nadir Avcan Petrolleri’ni bu noktaya getiren en önemli faktörlerden bir tanesi de reklamdır.” Çünkü reklam bizim lokomotifimiz, yani kesinlikle olmazsa olmazımızdır. Bugün İstanbul nüfusu yaklaşık 14 milyon civarında toplam istasyon sayısı 732 adet. Konya’nın nüfusu ilçeleriyle beraber yaklaşık 2 milyon civarında 553 tane istasyon var. Ve biz sadece bunun 9 tanesini elimizde bulunduruyoruz. Kalan 541 istasyon farklı farklı kişilerin ve markaların yaptığı istasyonlar, sizin bu kadar istasyon arasında sivrilip çok iyi satışlar elde etmeniz gerekiyor. Pazarın bu verilerle ne kadar zorlu olduğu açıkça görülüyor zaten. Nadir Avcan Petrolleri’ni farklı kılan yapmış olduğumuz faaliyetleri reklam ve tanıtımlar ile sürekli duyurmak. Biz doğru iletişimle bu noktaya geldik. Biz firma olarak reklamın her zaman var olması gerektiğine inanan bir firmayız ve bunu da asla bir kenara itmeyi düşünmüyoruz.

Bu durumda şöyle bir sonuca varabilir miyiz? ‘Reklam marka bilinirliliği ve güvenilirliğini arttırmak için yapılması gereken önemli bir çalışma’.

Anadolu’da insanlar hep birbirlerini tanır, takip eder, birbirinden uzak değildir. Bunun da çok büyük bir etkisi var, plansız reklam vermekte çok büyük bir yanlış, reklamın altını da doldurmuş olmanız gerekiyor. Müşteri yapmış olduğunuz reklamla size geldiğinde o reklamda bahsettiğiniz her şeyi görmüş olması gerekiyor. O hizmeti alması gerekiyor ki sizin vermiş olduğunuz reklam fayda sağlasın. Reklam verirken de onu doğru yerde, doğru zamanda gerçekleştirmek gerekiyor. Reklamın getirisi yok değil planlama hatası yapılmaması gerekir. Doğru yerde ve doğru zamanda yapılan bir çalışma size çok büyük avantaj sağlar. Biz bunu Konya’da somut örnekleriyle yaşayan bir firmayız.

 

İş hayatı ve özel hayattaki Temel Peker arasında ne gibi farklar vardır?

İşimi her şeyden önce çok seviyorum belki başarıdaki en önemli nokta bu. Hafta içi hep çalıştığımız için bir tek Pazar günü kalıyor geriye. Pazar günleri de mümkün olduğu kadar ailemle vakit geçirmeye çalışıyorum, kızımla sinemaya, tiyatroya, lunaparka gidiyorum.

Kendime vakit ayırdığım zamanlarda ise yüzmeyi çok seviyorum ve hafta içi de fırsat buldukça yüzmeye gidiyorum. Kitap okumayı seviyorum, haftada hemen hemen iki kitap bitiririm. Tatillerde, seyahatlerde mutlaka elimde bir kitap vardır. Ayrıca seyahat etmeyi çok severim, tarihe ve kültüre merakım vardır. Gittiğim yerlerin tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinirim. Bunun yanı sıra arkadaşlarımla vakit geçiririm. Sektör ve ekonomi ile alakalı konferans ve panel türü programları kaçırmamaya gayret ederim.

Add comment

62 + = 71