Berat Bumin

Akdeniz Dövme- Der Yönetim Kurulu Başkanı

Akdeniz Dövme- Der Yönetim Kurulu Başkanı Berat Bumin 1

Akdeniz Dövme- Der Yönetim Kurulu Başkanı Berat Bumin

Akdeniz Dövme- Der Yönetim Kurulu Başkanı Berat Bumin

Tarihi MÖ 2000’lere dayandığı bilinen dövme insanlık var olduğu sürece popüler olacağa benziyor. Tarihte süs, tılsım ve insanların statülerini belirlemek için yapılan dövme günümüzde de pek çok kişi tarafından tercih edilmekte.

Dergimize konuk olan Dövme Sanatçısı ve aynı zamanda Akdeniz Dövme- Der Yönetim Kurulu Başkanı Berat Bumin’e dövme hakkında merak edilenleri sorduk.

 

Sizin tanımınızla Berat Bumin kimdir? Kaç yıldır Dövme Sanatını icra ediyorsunuz? Nasıl başladınız?

1 Ağustos 1977 İstanbul doğumluyum. Dövme ile 1995 yılında ilk dövmemi yaptırdığım dönemde tanıştım.  Mesleğe hobi olarak başladım. 2002 yılında Antalya’da ilk profesyonel stüdyomu açtım, şimdilerde Kişisel Gelişim ve Sanat Atölyesi isimli Dövme stüdyosunu eşim ile birlikte işletmekteyiz..

 

Dövme bir sanat mıdır?

Evet, dövme içerisinde birçok sanat dalını barındıran çok eski ve köklü bir sanattır. Dövmenin tarihi net bilinmemekle birlikte kadim uygarlıklardaki kalıntılarda insan bedenlerinde dövmeye rastlanmıştır. Genelde bu dövmeler rütbe ve dahil oldukları grupları belirtmek için kullanılmıştır. Günümüze hala dünyanın çeşitli ülkelerinde ve Anadolu’da da uygulanmaya devam edilmektedir.

 

Dövme Sanatına başladığınız zamanla bu zamanı kıyaslarsanız neler değişti?

Hem sektörel anlamda hem teknik, hem de sanatsal açıdan çok büyük değişime uğramıştır ve uğramaya devam etmektedir.

 

Türkiye’de bu sanat için bir gelecek var mı sizce? Yoksa bir anda popüler olup sonra balon gibi patlayacak bir sektör mü? Türkiye’deki Dövme Sanatı ve dövme yaptıranları değerlendirdiğinizde neler görüyorsunuz?

Dövme sanatını bilmem de ( toplumun çoğunluğunun ve yönetimin bakış açısı ortada) sanatçılarımız kesinlikle gelecek vaat ediyor..

Balon gibi patlayacağını düşünmüyorum gerek teknik ve ekipman, gerekse sanatçı ve dövme talep eden kişiler gelişmekte ve dövme sanatının gerçek anlamda daha iyi tanınmasını sağlamakta.  Bu kadar yaygınlaşmasının sebebi ise tabuların yıkılması ve popüler kültürün etkisidir diye düşünmekteyim.

 

Son yıllarda Dövme Turizmi diye bir turizm çeşidi oluştu bu sektör hakkında sizin görüşleriniz nedir?

Evet, son zamanlarda turizm çeşitliliğine Dövme sanatı da eklendi. Ülkemizde kendisini geliştiren ve sosyal medyada çalışmalarını paylaşan çok sayıda dövme sanatçısı bulunmakta. İnternet sayesinde küçülen dünyamızda yabancı misafirlerden gelen talepleri de karşılamaya çalışıyoruz.

 

Medikal dövme nedir? Konu hakkında görüşünüzü alabilir miyiz?

Medikal dövme; son zamanlarda dövme severlerin ve sevmeyenlerin buluşma noktası oldu diyebilirim.. Hiç dövme yaptırmamış ya da yaptırmayı düşünmeyen ama olduğu ameliyat izinden rahatsız olan birçok kişi son çare olarak o izi bir dövme motifiyle kapattırma yolunu tercih etmekte. Bunun adıdır medikal dövme… İnsanlar geçmişten gelen; gerek operasyon izleri gerekse eski ya da sıkıldıkları, anlamını yitiren dövmelerinin üzerine başka desenler yaptırarak kapatıyorlar ve bu kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlıyor. Bizler de bu durumları yaşayan insanların mutluluklarını görerek kendimizi daha iyi hissediyoruz.

 

Berat Bey siz aynı zamanda Akdeniz Dövme- Der Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyorsunuz? Dernekleşmenin mesleki anlamda ki önemi nedir? Sektörünüze ne kazandırdı?

Evet, bir derneğimiz var ve ben de 6 senedir derneğimizin Akdeniz bölgesinde aktif olarak çalışmalarda bulunmaktayım. Türkiye’de Dövme sanatının resmileşme süreci Dövme sanatçıları derneğinin kurulması ile başladı diyebilirim. Dövme sanatı daha önceleri tanınmayan (resmi olarak) ve illegal denilen şekilde yapılmaktaydı, şimdi ise DÖVMEDER – TESK ve GÜZELLİK UZMANLARI ODASI sayesinde resmi olarak tanınmış durumdadır. Dernek olarak amacımız üye sayılarımızı denetim ile arttırarak dövme sanatçılarının gelişmesi ve resmileşmesi aynı zamanda da dövme severlerin haklarının korunmasına destek olmaktır.

 

Dövme yaptırmak isteyen kişi ile aranızda oluşan giriş, gelişme ve sonuç senaryosunu bizimle paylaşır mısınız?

Dövme yaptırmak isteyen kişiler genelde araştırma yaparak ve ne istediklerini bilir şekilde gelmekteler. Yaptığım işleri paylaşmak haricinde herhangi bir reklam kampanyası yapmamaktayım. Bu şekilde yol misafiri dediğim kişilerle fazla bir araya gelmiyorum bu da gelen kişilerin gerçekten bilgi almak ya da meraktan değil de dövme yaptırmak için gelen kişiler olmasını sağlayan bir süzgeç mekanizması oluşturmuş oluyorum.  Önce tanışmak ve detayları görüşme seansı yapıyorum ve bir sonraki seans günümüzü belirliyoruz. Sonrasında belirlediğimiz gün misafirim gelip işlemini yaptırıyor ve uğurluyorum.

 

Dövmede dönem dönem farklı akımlar olur mu? Yeni trend nedir?

Evet, dövmede de dönem dönem insanlar aynı şeyleri istiyorlar, bizler görsel bir sanat yapmaktayız ve yaptıklarımız ortalıkta gezinmeye başlayınca insanlar da görüyor ve fikir sahibi oluyorlar. Bu aralar genelde minimal ve geometrik desenler tercih edilmekte.

 

Dövme yaptırmak isteyen insanlara tavsiyeleriniz var mı? Hijyen konusunda neler söylersiniz?

Dövme yaptırmak isteyen insanlar, öncelikle tekrar tekrar düşünmeliler. Yaptıracakları desen kadar işçilik dediğimiz unsur da önemli. Kesinlikle hijyen kurallarına uyan ve sanata değer verdiğini düşündükleri sanatçıları tercih etmeliler. İnternet sayesinde bu kişilere ulaşmak artık daha kolay.

 

Dövme yaptırma yaşı, dönemi ve bakımı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Dövme yaptırmanın kanuni yaşı 18’dir, 18 yaş altındaki kişiler ailelerinin rızası ile işlem yaptırabilirler. Benim tavsiyem aceleci davranılmaması yönünde ve birçok Dövme sanatçısı da küçük yaştaki çocuklara işlem yapmama konusunda hemfikirler. İlerideki bedensel ve ruhsal değişimi hesaba katarak hareket etmekte fayda var diye düşünmekteyim.

One comment

Add comment

− 2 = 8