Dilaver Tanık

Anset Genel Koordinatörü

Anset Genel Koordinatörü Dilaver Tanık

Anset Genel Koordinatörü Dilaver Tanık

Anset Genel Koordinatörü
Dilaver Tanık

Festivalin başarısı onur verdi

Antalya Büyükşehir Belediyesi yine unutulmayacak bir festivale imza attı. Büyükşehir Belediyesi’nin 16-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirdiği Uluslararası Antalya Film Festivali ile Antalyalılar sinema ve etkinlik dolu muhteşem bir festival yaşadı. Dev bir kadronun canla başla görev yaptığı festivalde iz bırakan etkinlikler, filmler ve gösterimler yer aldı.

 

Türk sinemasının Oscarı 53’ncü Uluslararası Antalya Film Festivali 16-23 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlere dolu dolu günler yaşattı. Festivalin sorunsuz ve başarıyla geçmesi için aylardır hazırlık yapıldığını ve dev bir kadronun görev aldığını belirten. ANSET Genel Koordinatörü Dilaver Tanık, Antalyalılara muhteşem bir festival yaşatmak 1800 kişinin canla başla çalıştığını söyledi.

EKİP BAŞARISI
Yerli ve yabancı sanatçıların katılımı ile dolu dolu etkinliklerle gerçekleştirilen
Antalya Film Festivali’nin sorunsuz ve başarılı geçmesi için ekiplerin gecesini gündüze kattığını belirten Tanık, Cam Piramit, AKM ve EXPO Kongre Merkezi’nde yapılan film gösterimleri ve etkinlikleri anlattı. Cam Piramit’in Festival Merkezi olarak hizmet verdiğini belirten Tanık, AKM, Migros ve Markantalya’da Ulusal, Uluslararası filmlerle birlikte, Rengahenk Seçkisi, Ulusal Belgesel Film Seçkisi, Ulusal Kısa Film Seçkisi, Açılış ve Özel gösterim olmak üzere 100’e yakın film gösterimi gerçekleştirildiğini söyledi.

ÖZEL GÖSTERİMLER
Tanık festivalde ‘Onuruna’, ‘Anısına’ olmak üzere özel film gösterimleri gerçekleştirildiğini hatırlatarak, “Özellikle vurguladığımız temalar Güneş Tutulması ve Hiçbir Yerin İnsanları’ festival etkinlikleri içerisinde dikkat çekti. Özel bölümler kategorisinde Dünya sinemalarından, ‘Bir Ülkeye Bakış; Çin’, Ustaların gözünden, Gece yarısı gösterimleri, Engelsiz filmler, Kapalı Gişe Atıf Yılmaz ve Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu bölümü filmleri gösterimleri de sinema izleyicisinden tam not aldı.” Dedi.
FESTİVAL YOLUNDA 125 ETKİNLİK
Festival kapsamında Antalya Film Forum 2016 içerisinde Su Otel’de dolu dolu Masterclass, panel ve söyleşiler gerçekleştirildiğinin altını çizen Tanık, “ Ayrıca Cam Piramit’de düzenlenen Film TMR içerisinde film buluşmaları, konferansları gerçekleştirdik, Kısa Film merkezi oluşturduk ve panel ‘Rabarba’ adlı sergiyi açtık. Aynı zamanda Konyaaltı Açık Hava Film gösterimleri ve festival yolu etkinlikleri ile sanat dolu günler geçirdik. Festival boyunca festival yolunda 125 etkinlik düzenledik” dedi.

SİNEMA TIR’I İLÇELERİ DOLAŞTI
Her yıl festivalin açılışında gerçekleştirilen Geleneksel ‘Yıldızlar Geçidi kortejinin yine Antalyalıların yoğun ilgisi ile sorunsuz ve başarılı gerçekleştirildiği dile getiren Dilaver Tanık, “ Kortejde 1 tır, iki üstü açık iki katlı Otobüs, 15 klasik araç, 12 kilometrelik güzergah da iki saat boyunca sanatçılarımız Antalyalılarla kucaklaştı. Ayrıca sinema TIR’ı Antalya’nın 19 ilçesinde hem doğusunda hem de batısında 1500 kilometre yol yaparak halkla buluştu. 1 Ekim’de Gazipaşa ve Korkuteli’nde halkla buluşan Sinema TIR’ı, 10 Ekim’e kadar, her gün, Alanya-Elmalı, Akseki-Kaş, İbradı-Demre, Gündoğmuş-Finike, Manavgat-Kumluca, Kemer-Serik, Aksu-Döşemealtı, Muratpaşa-Konyaaltı ilçelerinde gösterim yaptı.”dedi.

ONUR VERİCİ DUYGU
Cam Piramit’in kurulum süresinde 40 TIR malzeme kullanıldığını, 2500 metrekare halı ile kaplandığını belirten Dilaver Tanık Antalya Kültür Merkezi AKM için de 2 adet sinema salonunda branding çalışması yaptıklarını söyledi. Dilaver Tanık, EXPO Kongre Merkezi’nde muhteşem bir sahne tasarımı gerçekleştirildiğini belirterek, “ Uzun süre utulmayacak bir sahne tasarımı ile festivalimizi başarılı bir şekilde tamamladık. Bunun için dev bir kadro emek verdi. Her şeye değdi. Başkanımız Menderes Türel’in, kusursuz, sorunsuz bir festival gerçekleştirilmesi için ekibimizle birlikte gece gündüz bizlere verdiği destek için teşekkür ediyoruz. Festival başkanımızı başarılı çalışmalar gerçekleştirmesi ekibe de yansıdı. Festivalimizin tüm dünyada konuşuluyor olması bizleri çok sevindirdi. Bu her şeyin üstünde gurur ve onur verici bir duygu. “ dedi.

 

53’NCÜ ULUSLARASI ANTALYA FİLM FESTİVALİ ETKİNLİK VE FİLM SAYILARI

Uluslararası Yarışma: 10
Ulusal Yarışma: 12
Rengahenk Seçkisi: 10
Ulusal Belgesel Film Seçkisi: 16
Ulusal Kısa Film Seçkisi: 10
Açılış Filmi: 1
Özel Gösterim: 10
Onuruna: 3

Bölümler:
Güneş Tutulması: 7
Hiçbir Yerin İnsanları: 5
Bir Ülkeye Bakış: Çin: 5
Dünya Sinemalarından: 14
İlk Filmler: 9
Ustaların Gözünden: 9
Gece Yarısı Gösterimleri: 3
Anısına: 8
Kapalı Gişe Atıf Yılmaz: 3
Engelsiz Filmler: 2
Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu: (senaryo aşaması) 6

ANTALYA FİLM FORUM 2016
Masterclass & Panel& Söyleşiler: 7
Work in Progress Platformu
Belgesel Pitching Platformu
Kurmaca Pitching Platformu

FİLM TMR (FİLM TALENT MARKETİNG ROUNDS)
Film TMR Buluşmaları: 4 gün
Film TMR Konferansları: 3

KISA FİLM MERKEZİ
Panel & Söyleşi: 3
Sergi: 1 (Rabarba)
Konyaaltı Açık Hava Film Gösterimleri: 3
Festival Panel&Masterclass 3
Festival Yolu Etkinlikleri
Festival Boyunca; Festival Yolunda. 125 etkinlik düzenlenmiştir.

Kortej: 1 tır, 2 üstü açık 2 katlı otobüs, 15 adet klasik araç, 2 saat sürüp, 12 km yol güzergahı gidilmiştir.

Sinema Tır’ı
Antalya’nın Doğu ve Batı ilçeleri (19 İlçe)
2 Tırda 2 personel (Şoför ve Teknik)
Toplamda 1500km fazla yol yapılmıştır.
1 Ekim 2016 Gazipaşa-Kortuteli
2 Ekim 2016 Alanya – Elmalı
3 Ekim 2016 Akseki-Kaş
4 Ekim 2016 İbradı – Demre
5 Ekim 2016 Gündoğmuş-Finike
6 Ekim 2016 Manavgat-Kumluca
7 Ekim 2016 Kemer-Serik
8 Ekim 2016 Aksu-Döşemealtı
9-10 Ekim Muratpaşa-Konyaaltı

Add comment

42 − 33 =